-
-
-

НБУ не рекомендує зменьшувати обсяги будівництва ?

НБУ не рекомендує зменьшувати обсяги будівництва ?

Ціни на житло в Україні продовжують падати і вже наблизилися до критично низького рівня. Деякі забудовники вже продають квадратні метри практично за собівартістю. Такі дані оприлюднив Нацбанк України в грудневому "Звіті про фінансову стабільність".

За даними НБУ, собівартість будівництва, прорахована Міністерством регіонального розвитку на 2017 рік, становить 12 Ціна: 128 грн. У наступному році вона складе 14 340 грн / кв. м. У той же час у вересні можна було купити квартиру в столиці по 14 500 грн за квадратний метр. І передумов для підвищення цін поки немає.

Падіння цін в НБУ пояснюють тим, що пропозиція квартир зростає, причому високими темпами, а попит на них залишається низьким, як і платоспроможність українців. Так, з січня по вересень 2017 року Україна введено в експлуатацію на 35% більше житла, ніж за аналогічний період минулого року (4 млн кв. М). У тому числі в Києві за I півріччя 2017 го побудовано в 4 рази більше квартир, ніж за шість місяців 2016- го. За 9 місяців 2017 го на столичний ринок виставлено 40 тисяч нових квартир.

Але покупців на них немає. У тому числі тому, що люди не поспішають брати кредити в банках. Хтось - через низькі доходи, хтось - тому що не бажає ризикувати, враховуючи нестабільну економічну ситуацію в країні. З січня по вересень цього року люди взяли іпотечних кредитів тільки на 963 млн грн. Тобто, за кредитні кошти куплено трохи більше тисячі квартир. У масштабах всієї України це мізер.

З цієї причини ціни на житло знижуються. Так, за станом на вересень 2017 року, в нових будинках (на первинному ринку) вони знизилися на 11% в доларовому еквіваленті або на 16% в еквіваленті євро - в порівнянні з вереснем 2016 го. У столиці падіння цін мінімальне: в Києві квартири втратили в ціні за рік всього 1%. А ось в регіонах зниження цін набагато серйозніше, навіть у великих облцентрах: у Львові - 4%, в Одесі - 5% і т.д.

Будівельники вже йдуть на всілякі хитрощі, щоб заманити клієнтів. Один з улюблених способів - зменшення метражу. Сьогодні і так 53% житла, що будується - це однокімнатні квартири. Але якщо в минулому році середня площа однієї квартири в новобудові (з будь-якою кількістю кімнат) становила 65,8 кв. м, то в нинішньому - усього 62,7 кв. м.

"Не варто вдаватися до радикальних заходів по обмеженню пропозиції на кшталт введення мораторію на нове будівництво. Однак потрібно підвищувати вимоги до якості нового житла і посилювати захист покупців квартир в новобудовах", - радять в НБУ. Але якщо читати між рядків, то стає зрозумілим наполегливий меседж від фінансового регулятора - БАЖАЄТЕ БІЛЬШЕ ЗАРОБЛЯТИ - БУДУЙТЕ МЕНШЕ !!!

Незалежний експерт із нерухомості Ярослав Цуканов підтверджує, що ціни на нерухомість у всіх регіонах України "мають стійку тенденцію до падіння". Причому він згоден з тією цифрою, яку називає НБУ:

"Ми досить стійко падаємо щороку. У Києві в цьому році було падіння 10% в доларовому еквіваленті, по Україні - приблизно так само, плюс-мінус кілька відсотків. Що на первинному, що на вторинному ринку. І передумов для підвищення цін сьогодні немає ніяких. Більш того, в цьому році ринок, як не дивно, впав навіть у гривневому еквіваленті. Вперше просів приблизно на 6% ".

За даними Ярослава Цуканова, первинний ринок дійсно дуже перенасичений житлом, що будується.

"У нас немає єдиного реєстру первинної нерухомості. Але за різними оцінками, пропозиція на первинному ринку перевищує попит в 10-20 разів. Я вважаю, це результат безграмотної політики в цій сфері. Не потрібно було створювати багаторазового перевищення пропозиції над попитом, видавати дозволи на нове будівництво. При такій ситуації забудовникам, звичайно, доведеться працювати на нульовому рівні рентабельності, щоб продати свої об'єкти. Але все одно швидко не вийде цього зробити, тому що попит дуже низький ", - вважає Цуканов.

Раніше ми повідомляли як Банки в усьому світі пригнічують зростання нерухомості на відміну від України.

За матеріалами видання segodnya.ua