-
-
-

Банки в усьому світі пригнічують зростання нерухомості

Банки в усьому світі пригнічують зростання нерухомості

 За останні два роки в розвинених країнах стрімко злетіли ціни на нерухомість. Побоюючись міхура і пам'ятаючи про кризу 2007 року в США, центральні банки світу охолоджують галузь за допомогою обмежень по іпотечних кредитах. Введення таких заходів частково допомогло стабілізувати ринки Нової Зеландії, Канади та Австралії.

Через десять років після іпотечної кризи 2007 року аналітики ринку знову фіксують стрімкий злет цін на ринку нерухомості в розвинених країнах, що викликає занепокоєння фінансової влади.

Провідний аналітик Amarkets Артем Дєєв розповів RT, що побоювання центральних банків пов'язані з ростом інвестиційного попиту на житло - тобто нерухомість купують не тільки звичайні громадяни для проживання, а й ріелторські компанії для подальшої здачі або продажу.

«Великі Ріелторські компанії створюють порожній підвищений попит на нерухомість, яку будують компанії. Якщо вона раптом виявиться незатребуваною і на ринок потрапить велика кількість вільної нерухомості, то це обвалить ціни через відсутність реального попиту », - пояснив Артем Дєєв.

«Якщо банки видають багато іпотечних кредитів, у них з'являються на балансі ризики зміни цін нерухомості. Але це може ускладнити їм роботу і навіть існування, якщо раптом ціни почнуть падати. Тому центральним банкам невигідно, щоб зростання було швидким, тому що комерційні банки починають занадто активно залучатися до кредитування », - розповів RT професор фінансів РЕШ Олег Шибанов.

За даними UBS, найбільший ризик на ринку нерухомості відзначено в Торонто, де ціни ростуть два роки поспіль. Крім того, утворення бульбашки не виключено в Стокгольмі, Мюнхені, Ванкувері, Сіднеї, Лондоні, Гонконзі і Амстердамі. При цьому в 2015 році аналітики інвестбанку попереджали про ризики лише в Лондоні та Гонконгу.

«Реальні ціни на житло в цих мегаполісах з 2011 року збільшилися в середньому майже на 50%. В інших фінансових центрах ціни виросли приблизно на 15%. Цей розрив сильно не відповідає відмінностям в місцевому економічному зростанні і темпах інфляції », - відзначають експерти UBS.

Для боротьби з ризиками утворення міхурів на ринку нерухомості центральні банки все частіше вдаються до макропруденційних політиці - тобто точкового охолодження ринку. Впровадження такої практики не завдає шкоди економічному зростанню, на відміну від використання грошово-кредитних заходів - наприклад, підвищення процентної ставки або зниження рівня ліквідності.

За даними Міжнародного валютного фонду (МВФ), з 2000 до 2013 року 119 країн використовували різні макропруденціальні заходи: вводили обмеження на мінімальний розмір початкового іпотечного внеску і на зростання обсягів виданих кредитів, а також підвищували вимоги до іпотеки з невеликим початковим внеском.

Найбільш успішно охолодити ринок нерухомості змогли влада Нової Зеландії. За останні десять років ціни на житло в цій країні виросли більш ніж на 50% через низькі відсоткові ставки, брак вільних «квадратів» і зростаючої імміграції. Для стримування зростання цін на житло Резервний банк Нової Зеландії зажадав від банків посилити правила іпотечного кредитування.

Канада також веде активну боротьбу з економічними ризиками, викликаними зростанням цін на нерухомість. Згідно з даними останнього звіту Банку Канади, найбільш вразливі місця економіки країни - це підвищені ціни на житло і борги домогосподарств. За даними Knight Frank, за рік вартість будинків і квартир в Канаді зросла більш ніж на 14%. Згідно з розрахунками ОЕСР, борг домогосподарств у 2017 році вперше перевищив рівень ВВП держави.

У 2016 році Банк Канади ввів стрес-тести, які обмежують кількість іпотечних позичальників. На ослаблення ринку нерухомості також вплинуло перша майже за сім років підвищення ключової ставки регулятора. У наступному році Центробанк країни продовжить запроваджувати нові стрес-тести на іпотечні кредити. За прогнозами влади, цей захід обмежить приблизно 10% канадських позичальників, або $ 15 млрд кредитів щорічно.

Ами iнформували суспільство  як Володимир Литвин отримує від оренди більше 1 мільйона гривень.